Slow Food a mesto

 • Miesto: Kníhkupectvo ARTFORUM, Kozia 20

 • 24.4.2021, 11:30-12:30 

 • Diskusiu pozývame počúvať k výberu kníh alebo pitiu kávy na ulici, s ohľadom na obmedzenú kapacitu prevádzky.

 

Experti predpokladajú, že v roku 2030 bude takmer 70% svetovej populácie žiť v mestách. Je preto prirodzené, že v posledných desaťročiach prenikajú do miest nové formy poľnohospodárskej prvovýroby, ktoré využívajú sociálne inovácie a sú ovplyvňované zodpovedným prístupom k životnému prostrediu. Medzinárodné hnutie Slow Food, ktoré podporuje predovšetkým drobných pestovateľov, rodinné farmy, manufaktúry a zasadzuje sa za udržateľný spôsob výroby, podporuje iniciatívy, ktoré vo veľkej miere prichádzajú zdola a ktorých cieľom je etablovať v mestskom prostredí nové formy farmárskej praxe ako napríklad komunitou podporované poľnohospodárstvo, komunitné kompostovanie a pestovanie, farmárčenie na nevyužívaných mestských pozemkoch, alebo školské záhrady. Miestne združenie Slow Food Pressburg pripravilo na sobotu, 24.4.2021 diskusiu "Slow Food a mesto", ktorá sa stane súčasťou programu prvého tohtoročného Dobrého Trhu, tentokrát na Panenskej ulici. So zaujímavými hosťami budeme diskutovať o nových formách pestovania, o reálnych možnostiach v našom meste, ale i o tom, nakoľko je potrebné zmeniť náš prístup k životu, aby sme prispeli k rozvoju udržateľného farmárčenia v mestách a prímestských oblastiach. Diskutujú:

MICHALA HRNČIAROVÁ

Forester Blog

založila prvý coworking s detským kútikom na Slovensku; jej srdce však rozhodne patrí téme pestovania jedlých rastlín v malých priestoroch, v nádobách, ktorému sa venuje už desať rokov; experimentuje s rôznymi druhmi zeleniny, ovocia, byliniek a kvetov; pri pestovaní využíva princípy permakultúrneho pestovania a záhradného upcyklingu; svoje skúsenosti zdiela prostredníctvom blogu Forester;

SANDRA ŠTASSELOVÁ

Metropolitný inštitút Bratislavy, OZ Vnútroblok

urbanistka, momentálne v službách Metropolitného inštitútu Bratislavy, v sekcii tvorby mestských priestorov; zároveň aktivistka, ktorá založila, pred rokmi, v Bratislave projekt mobilných záhrad, vďaka ktorým dostali pustnúce pozemky druhú šancu a obyvatelia Bratislavy možnosť vypestovať si kvalitnú zeleninu;

MICHAL ROHÁČ

Dream Farm

Michal, spolu s partnerkou Eliškou si založili farmu v obci Ňárad na Žitnom ostrove a venujú sa regeneratívnemu poľnohospodárstvu, ktoré podporuje biodiverzitu, obohacuje pôdu, efektívne využíva spotrebu vody a ostatných zdrojov. Všetky aktivity, ktoré na svojej farme realizujú, sú za účelom budovania pôdy, nie jej vyčerpávania. 

Moderuje: Petra Molnárová 

vedie miestne združenie Slow Food Pressburg a je súčasťou výkonného tímu Aliancie Stará Tržnica, kde zodpovedá za organizáciu sobotných potravinových trhov.

Trhy a trhovníctvo v Bratislave

 

komentovaná prechádzka 

Dobrý trh x Slowfood x Bratislavské rožky

 

Pomalopis

 • Dátum: 24. 4. 2021

 • Predpokladaný začiatok 12:45, trvanie 1,5 hodiny

 • Sprevádza: Ing, Helena Navrátilová

 • Spoluorganizátor: OZ Bratislavské rožky

 • Miesto stretnutia: Pred Kníkupectvom ARTFORUM, roh ulíc Panenská a Kozia

 • Kapacita: “neobmedzená” plus online stream

 • 12:45 Trhy a trhovníctvo v Bratislave
  24. 4., 12:45 – 14:15
  Pred kníhkupectvom Artforum, na rohu ulíc Panenská a Kozia
  Komentovaná prechádzka Dobrý trh x Slowfood x Bratislavské rožky

Bratislava vznikla na križovatke dvoch starovekých transkontinentálnych ciest, a to Dunajskej (Podunajskej) a Jantárovej. Už v základnom mestskom privilégiu z roku 1291 sú uvedené výsady ako sloboda obchodovania a oslobodenie od mýta v prístave. Tovar sa predával v opevnenom meste, kde vznikali trhoviská, ktoré sa neskôr posúvali za jeho hranice. Aj brány v opevnenom meste, vznikali na miestach, kadiaľ do mesta vstupovali návštevníci a obchodníci.

 

Na našej prechádzke si pripomenieme, kde a aké trhy boli hlavne v starom meste. Začneme na Župnom námestí. Zastavíme sa na Židovskej ulici, Rybnom námestí, križovatke Panskej s Ventúrskou, Hlavnom a Primaciálnom námestí, ale pripomenieme si aj špeciálne, či menšie trhy. Prechádzku ukončíme v Starej tržnici, kde sa aj v tento deň koná trh Piacmarkt.

 

Prehliadka bude prebiehať na živo a cez stream v evente na facebooku. Vďaka tomu sú možné rozostupy medzi divákmi - budete všetko počuť aj vidieť a môcť byť na mieste spolu, každý zvlášť. Prechádzku však môžete zažiť vďaka online prenosu aj doma, alebo na prechádzka v inom meste. Potrebujete len sluchátka a smartphone, Tí čo nemajú, sa môžu zúčastniť aj tak.

 • Dátum: 24. 4. 2021

 • Trvanie workshopu: 1,5 hodiny

 • Vedie: Šimon Ondruš


 • Miesto stretnutia: Goetheho institutom pred hlavnym vchodom

 • Kapacita: 6 ľudí

 • 16:00 Pomalopis
  24. 4., 16:00 – 17:30
  Goethe inštitút - pred hlavným vchodom, Panenská 682/33, 814 82 Staré Mesto
  Prechádzkový workshop
 • 11:00 Pomalopis
  24. 4., 11:00 – 12:30
  Goethe inštitút - pred hlavným vchodom, Panenská 682/33, 814 82 Staré Mesto
  Prechádzkový workshop

Pomalopis vyráža do ulíc! Postačí nám ceruza, zápisník a chuť zájsť trochu za roh vlastného vnímania. Rýchlo spomalíme a budeme si všímať obyčajné veci neobyčajným spôsobom. Šimpe Ondruš nás naučí základy pomalého písania. Prejdeme sa nielen po Panenskej ulici, ale aj po panenských a neobjavených miestach nášho vlastného vnútra. V spolupráci s Dobrým trhom nám tak dávno poznané domy, strechy či obrubníky pomôžu objaviť naše osobné nepoznané zákutia vo forme básne, námetu na poviedku či textu na pieseň.

 

“Najlepšia obrana je skutok!”

Nájdi mačku

Mačky sa s nami rady hrajú a my s nimi tiež. Poďte ich v sobotu hľadať, schovali sa niekde u dobrotrhových susedov na Panenskej ul. Kto prv príde, ten prv berie. A možno objavíte u našich susedov aj niečo úplne nečakané nové a zaujímavé.  

 

Sledujte náš FBprofil, indície k hre zverejníme čoskoro.